Cookie- & Privatlivspolitik

Hvem er vi

Bichon Havanais Klubben er et uafhængigt socialt netværk for alle med interesse for Bichon Havanais hunderacen. Klubbens interesse er alene baseret på at overskueliggøre og formidle vidensdeling om avlshunde, stueopdrættere, tips & rådgivning blandt klubbens medlemmer.

Hvilke personlige data gemmer vi og hvorfor

Kommentarer

Når besøgende skriver kommentarer på hjemmesiden, gemmer vi de data der vises i kommentarformularen, den besøgendes IP-adresse og info om browseren den besøgende har benyttet, for at undgå spam.

En anonymiseret “streng” oprettet fra din e-mail-adresse (også kaldet en hash) kan leveres til Gravatar-tjenesten for at se, om du bruger den. Gravatars fortrolighedspolitik er læses her:

Efter godkendelse af din kommentar vil dit profilbillede være synligt for offentligheden i forbindelse med din kommentar.

Billeder

Hvis du uploader billeder til på BH-Klubben, bør du undgå at uploade billeder med indbyggede placeringsdata (EXIF GPS) inkluderet. Besøgende på hjemmesiden kan downloade og udtrække alle placeringsdata fra billeder på webstedet.

Cookies

Hvis du skriver en kommentar på vores side, kan du tilvælge at gemme dit navn, din e-mail-adresse og din hjemmeside i cookies. Disse er cookies er udelukkende en service, som gør at du ikke behøver at udfylde dine oplysninger igen ved dit næste besøg. Disse cookies gemmes i et år.

Hvis du benytter login siden, vil en midlertidig cookie tjekke op på, om din browser accepterer cookies. Denne cookie indeholder ingen personlige data og kasseres, når du lukker din browser.

Når du logger ind, opretter vi også flere cookies til at gemme dine loginoplysninger og dine sidebesøg. Login cookies varer i to dage og sidebesøg cookies varer i et år. Hvis du vælger “Husk mig”, vil dit login fortsætte i to uger. Hvis du logger ud af din konto, fjernes login cookies.

Hvis du redigerer eller udgiver en artikel, gemmes yderligere en cookie i din browser. Denne cookie indeholder ingen personlige data og angiver blot post-ID for den artikel, du lige har redigeret. Det udløber efter 1 dag.

Indlejret indhold fra andre websteder

Artikler på dette websted kan omfatte indlejret indhold (f.eks. Videoer, billeder, artikler osv.). Indlejret indhold fra andre websteder opfører sig nøjagtigt på samme måde som om den besøgende har besøgt det andet websted.

Disse websteder indsamler muligvis data om dig, bruger cookies, integrerer yderligere tredjepartssporing og overvåger din interaktion med det integrerede indhold, herunder sporing af din interaktion med det integrerede indhold, hvis du har en konto og er logget ind på dette websted.

Hvad gemmer vi

Hvis du efterlader en kommentar, bevares kommentaren og dens metadata på ubestemt tid. Dette er så vi kan genkende og godkende eventuelle opfølgningskommentarer automatisk i stedet for at holde dem i en modereringskø.

For brugere, der registrerer sig BH-Klubben, gemmer vi også de personlige oplysninger, der gives i brugerprofilen. Alle brugere kan til enhver tid se, redigere eller slette deres personlige oplysninger (et brugernavn kan dog ikke ændres). Hjemmesidens administratorer kan også se og redigere disse oplysninger.

Hvilke rettigheder du har over dine data

Hvis du har en profil på BH-Klubben eller har efterladt kommentarer, kan du anmode om at modtage en eksporteret fil af de personlige data, som vi har om dig, inklusive de data, du har givet os. Du kan også anmode om, at vi sletter personlige oplysninger, som vi har om dig. Dette inkluderer ikke nogen data, som vi er forpligtet til at opbevare til administrative, juridiske eller sikkerhedsmæssige formål.

Hvor vi sender dine data hen

Besøgendes kommentarer kontrolleres gennem en automatisk sporingstjeneste for spam.

BH-Klubben ejes og drives af:

BH-Klubben.dk
Er stiftet og drives af Charlotte Gade
Nørre Boulevard 14
4800 Nykøbing Falster
Email: info@bh-klubben.dk

Skønne “sofaer” til bilen

Hundesæde til bilen

Få tips & gode råd på Bloggen

Smart hundekamera med godbidskaster

Kamera og godbidskaster til hund

Vær med på Facebook

Spar på hundefoder

Automatisk antispild vandskål

Automatisk vandskål